جراحی کاهش وزن

اگر تصمیم دارید خودتان را لاغر کنید و به تناسب اندام دلخواه برسید، شیوه های بسیار زیادی وجود دارد. بعضی ها با ورزش و تغذیه وزنشان را پایین می آورند، برای بعضی این ورزش و تغذیه کارساز نیست و رفته رفته چاق تر می شوند. در چنین زمانی و در چاقی های بسیار شدید، پزشکان روش های جراحی را برای پایین آوردن وزن توصیه می کنند.

برای جراحی چه شرایطی باید داشته باشید؟

اگر شاخص توده بدنتان 40 (BMI) یا بالاتر از آن است، (یعنی 50 کیلو اضافه وزن برای آقایان و 35 کیلو اضافه وزن برای خانم‌ها) به طور جدی یک فرد چاق خوانده می ‌شوید. البته این جراحی ‌ها برای افرادی که شاخص توده بدنشان بین 35 تا 40 است و از عوارض و مشکلات ناشی از چاقی رنج می ‌برند می‌ تواند مناسب باشد. برای این افراد، احتمال مرگ ناشی از انجام ندادن جراحی خیلی بیشتر از عوارض ناشی از انجام ‌دادن آن است. برای ارزیابی توانایی و قابلیت واکنش شما به لاغری و کاهش وزن و تغییر در تصویر بدن، نیاز به بررسی ‌های روانشناسی است. بیماران باید انگیزه‌ای قوی برای این عمل داشته باشند و از مشکلات مربوط به رژیم ‌غذایی، ورزش و رهنمون‌ های دارویی که بعد از عمل باید رعایت کنند، مطلع باشند.
اگر شاخص توده بدنتان 40 (BMI) یا بالاتر از آن است، (یعنی 50 کیلو اضافه وزن برای آقایان و 35 کیلو اضافه وزن برای خانم‌ها) به طور جدی یک فرد چاق خوانده می ‌شوید.

لاغری بعد از عمل به خود شما بستگی دارد!

جراحی می ‌تواند منجر به کاهش 50 درصدی وزن شود. موفقیت در کاهش وزن بعد از عمل جراحی بستگی به تعهد شما در تغییر سبک زندگی و عادات مربوط به فعالیت بدنی شما دارد. انواع مختلفی از جراحی‌ های کاهش وزن وجود دارد. انواعی از آنها محدود ‌کننده هستند و میزان ظرفیت معده را محدود می ‌کنند. انواعی دیگر نیز از جذب کالری و مواد‌ غذایی جلوگیری می‌ کنند. گروهی دیگر نیز ترکیبی از دو نوع ذکر شده هستند.

جراحی ‌های معمول کاهش وزن عبارتند از:


گاستروپلاستی، لاغری از طریق آندوسکوپی!

یکی از روش ‌های لاغری مدرن است که بدون عمل جراحی و از طریق آندوسکوپی انجام می‌ شود. در این روش بالون از دهان به داخل معده هدایت شده و در منحنی پایین معده قرار می‌ گیرد. این بالون با کاستن از حجم معده احساس سیری زود رس ایجاد می ‌کند. در هفته اول جراحی مصرف مایعات و پوره ‌ها در حجم کمتر تجویز می ‌شود. همچنین در طول 6 ‌ماه که بالون در معده قرار دارد باید به صورت روزانه از مکمل ویتامین B12 و B کمپلکس استفاده شود تا از سوء جذب مواد مغذی جلوگیری شود. این جراحی به افراد دارای BMI بالای 30 توصیه می‌ شود.

گاستریک بای ‌پس، معده نصف می ‌شود!

این جراحی برای افراد بسیار چاق با BMI بالای 35 توصیه می ‌شود. در این جراحی معده به دو قسمت تقسیم می ‌شود و قسمت بالای معده را به روده کوچک متصل می ‌کنند. در نتیجه حجم معده نصف شده و قسمت پایین معده برداشته می ‌شود. در این افراد نیز مصرف روزانه ویتامین B12 و B کمپلکس، آهن و کلسیم توصیه می‌ شود. در 10 روز اول جراحی باید مایعات و انواع پوره ‌ها با حجم کم مصرف شود و از مصرف غذاهای نفاخ مانند حبوبات، کلم، گل کلم و انواع نوشابه ‌های گازدار خودداری شود. این عمل یکی از رایج‌ ترین جراحی ‌های کاهش وزن است، چرا که نتایج طولانی ‌مدت مثبتی داشته است و از هر دو مکانیسم سوء‌ جذب و محدود‌ کردن برای رسیدن به هدف کاهش وزن بهره می ‌برد.

گاستریک باندینگ، کمربندی به دور معده!

روشی از درمان چاقی است که به وسیله لاپاراسکوپی انجام می ‌شود. در این روش حلقه‌ای از جنس سیلیکون دور معده قرار داده می‌ شود که مثل یک کمربند به دور معده سفت می ‌شود. این حلقه توسط لوله باریکی به محفظه تزریق که در زیر پوست شکم قرار داده شده، وصل می شود.جراح در جلسات بعدی با لمس شکم و یافتن محل تزریق، مقداری مایع سرم به داخل بالن حلقه که دور معده شما قرار دارد، تزریق می ‌کند. این امر منجر به تنگ ‌تر شدن حلقه و در نتیجه کوچک‌ تر شدن حجم معده می ‌شود‌. این جراحی از نوع محدود‌ کننده است و رواج زیادی دارد زیرا باعث کاهش وزن تدریجی و ثابتی می ‌شود و در صورت لزوم هم می ‌توان باند را تعدیل کرد. این روش قابل برگشت است و به افراد با BMI بالای 35 توصیه می ‌شود. گاستریک باندینگ بسیار شبیه به گاستروپلاستی است و مصرف روزانه B12 و B کمپلکس پس از آن توصیه می‌ شود

.

اسلیو گاسترکتومی یا اسلیو معده:

در این روش که جز روش های محدود کننده است پس از آنکه ورود به شکم با لاپاروسکوپی انجام گرفت حدود 80% حجم معده با دستگاهی که همزمان برش و دوخت را انجام می دهد برداشته شده و از شکم خارج می شود. لذا با برداشتن منطقه ای از معده که هورمون گرسنگی (gereline) را ترشح می کند اشتهای بیمار نرمال شده و با خوردن چند قاشق غذا پری و سیری کامل حاصل می شود و از آنجا که هورمون فوق الذکر ضد انسولین عمل می کند، با برداشته شدن و کاهش شدید ان از چند روز پس از عمل، دیابت شروع به کنترل می کند.
sama medical tourism
 
 

جراحی کاهش وزن در ایران با بهترین متخصصین کشوری در سمامدتور

This post is also available in: English العربية

×

Hello!

Welcome to SAMAMEDTOUR

In case you need any help, please send me a message here. I will be glad to help

× How can I help you?